Whit Friday 2015 Results: Saddleworth Contests

East of the M60’s classified check on the Oldham and Saddleworth Area Whit Friday Brass Band Contest Results.

Black Dyke dominates Saddleworth contests

Black Dyke came out on top in this year’s Whit Friday contests in the Saddleworth area. The world famous Queensbury brass band clinched top honours at Delph, Denshaw, Dobcross, Greenfield and Lydgate contests. Brighouse and Rastrick was top dog in the Grotton and Scouthead and Austerlands contests.

In Diggle, the top prize went to Oldham (Lees) Band, walking away with £800. At the Lees and Springhead and Uppermill contests, Fairey won. Over at the Friezland contest (preserve of lower section and youth section bands), Golborne came first.

Both the Diggle and Denshaw contests saw a record 63 and 66 bands appear. Still they came, in spite of the two sets of temporary traffic lights on Denshaw Road.

*                                   *                                   *

Delph
77 Bands (-7):

  1. Black Dyke – £1,000
  2. Fairey – £750
  3. Brighouse and Rastrick – £400
  4. Milnrow – £300
  5. Hepworth – £250
  6. Asenhoga – £200

Highest Placed Band not in Championship Section: Brass Band Fruitgen – £150

Highest Placed 3rd/4th Section before 9pm: Kingsway Printers (Cleethorpes) – £150

Highest Placed Local: Marsden Silver – £150

Highest Placed Saddleworth: Delph – £60

Highest Placed Youth:

  1. Oldham Music Centre – £100
  2. 2nd Rossendale Scouts – £60

Solo Cornet: Brighouse and Rastrick – £30

Soprano: Fairey – £30

Euphonium: Fairey – £30

Basses: Black Dyke – £40

Trombones: Black Dyke – £30

Deportment: The Band of the King’s Division – £35

*                                   *                                   *

Denshaw
66 Bands (+1 – Contest Record):

  1. Black Dyke – £1,000
  2. Brighouse and Rastrick – £600
  3. Fairey – £400
  4. Hammonds Saltaire – £300

Highest Placed 1st Section:

  1. Roberts Bakery – £150
  2. Elland Silver

Highest Placed 2nd Section:

  1. Filxton
  2. Amersham

Highest Placed 3rd Section:

  1. Stamford Brass
  2. Stacksteads

Highest Placed 4th Section:

  1. Deepcar Brass
  2. Oughtibridge

Highest Placed Saddleworth band:

  1. Diggle
  2. Delph

Highest Placed Local: Marsden Silver

Highest Placed Outside UK: City of Traralgon

Highest Placed Youth:

  1. Tewit Youth
  2. Wardle Academy

Spot Prize: Chiltern Hills Brass

Best Bass Section: Black Dyke – £30

Best Soprano: Brighouse and Rastrick

*                                   *                                   *

Diggle
63 Bands (+4 – Contest Record)
:

  1. Oldham (Lees) – £800
  2. Diggle – £500
  3. Wantage Silver – £400
  4. Elland Silver
  5. Marsden Silver
  6. Orterby Band

Highest Placed 1st/2nd Section: Elland Silver – £150

Highest Placed 3rd/4th Section: East Coast Brass – £150

Highest Placed Unregistered Band: Orterby Band – £100

Highest Placed 4th Section not featured in any other prize: Ratby Cooperative Mid Band – £60

Highest Placed Youth: 2nd Rossendale Scouts – £100

Highest Placed Saddleworth: Boarshurst – £125

Highest Placed Local (the Holden Prize): Marsden Silver – £100

Best Instrumentalist not in Championship Section: Diggle – £30

Best Bass Section: Elland Silver – £60

Best Solo Cornet: Diggle – £30

Best Soprano Cornet: Wantage Silver – £30

Best Euphonium: Oldham (Lees) – £30

*                                   *                                   *

Dobcross
69 Bands (+5):

  1. Black Dyke – £750
  2. Fairey – £500
  3. Brighouse and Rastrick – £400
  4. Chav Brass
  5. Hammonds Saltaire
  6. Oldham (Lees)

Highest placed Saddleworth band: Dobcross Silver

Highest placed Local: Oldham (Lees)

Highest placed Youth:

  1. Dobcross Youth
  2. Rochdale Borough Youth

First Band: Fruitigen

Best Junior Soloist: Dobcross Youth (Principal Cornet)

Best Junior Player: Dobcross Youth (Tenor Horn)

Best Local Junior Soloist: Dobcross Youth (Principal Cornet)

Best Youth Soprano Cornet: Rochdale Borough Youth

Best Youth Trombone: 2nd Rossendale Scout Band

*                                   *                                   *

Friezland
41 Bands (-2):

Highest Placed 3rd Section:

  1. Golborne – £200
  2. Rivington and Adlington – £100
  3. Parr St. Helen’s – £50

Highest Placed 4th Section: Celtic Brass

Highest Placed Youth:

  1. 2nd Rossendale Scouts
  2. Wardle Academy Youth

Best Cornet: Brindle Brass

Best Basses: Oldham Music Centre Youth

Best Deportment: Wardle Academy Youth

Entertainment: Lancaster University

*                                   *                                   *

Greenfield
69 Bands (-1):

  1. Black Dyke – £1,000
  2. Fairey – £750
  3. Brighouse and Rastrick – £500

Highest 1st Section:

  1. Roberts Bakery – £400
  2. Elland Silver – £200

Highest 2nd Section:

  1. Greenfield – £150
  2. Uppermill – £125

Highest 3rd Section

  1. Boarshurst Silver – £100
  2. Stamford Brass – £75

Highest 4th Section:

  1. Allerton – £70
  2. Enfield and Potters Bar – £60
  3. Charles Church Camberley – £50

Highest Placed Saddleworth band: Greenfield – £50

Highest Placed Local 4th Section and below: Lees- £50

Highest Placed Local: Oldham (Lees) – £50

Highest Placed Youth:

  1. Rochdale Borough Youth – £70
  2. Wardle Academy Youth – £50

Cornet: Black Dyke – £100

Euphonium: Brighouse and Rastrick – £50

Deportment:

  1. The Band of the King’s Division – £100
  2. City of Tralagon – £50

Best Entertainment in Village:

  1. Hope Youth
  2. Thriller

*                                   *                                   *

Grotton
48 Bands (NC)

  1. Brighouse and Rastrick – £600
  2. Milnrow – £300
  3. Fairey – £150
  4. Black Dyke – £100
  5. Marsden Silver
  6. Elland Silver

Highest Placed First Section:

  1. Elland Silver – £100
  2. Diggle – £75

Highest Placed Second Section:

  1. Uppermill – £75
  2. Emley – £50

Highest Placed Third Section:

  1. Boarshurst Silver – £75
  2. Golborne

Local:

  1. Marsden Silver – £100
  2. Uppermill – £75

Youth:

  1. Wardle Academy Youth – £100
  2. Tewit Youth – £50

Best Deportment: Black Dyke – £30

Best Youth Deportment: Tewit Youth – £25

Best Cornet: Milnrow – £30

Best Soprano: Brighouse and Rastrick – £30

*                                   *                                   *

Lydgate
74 Bands (+8):

  1. Black Dyke – £850
  2. Brighouse and Rastrick – £450
  3. Fairey – £250
  4. Hammonds Saltaire
  5. Elland Silver
  6. York Railway Institute

Highest Placed 1st Section:

  1. Elland Silver
  2. Hade Edge

Highest Placed 2nd Section:

  1. Uppermill
  2. Skelmanthorpe Prospect

Highest Placed 3rd Section:

  1. Boarshurst Silver
  2. Greenfield

Highest Placed 4th Section:

  1. Uttoxeter
  2. Rode Hill Silver

Highest Placed Local:

  1. Oldham (Lees)
  2. Uppermill

Highest Placed Youth:

  1. Wardle Academy Youth
  2. 2nd Rossendale Scouts

Best Cornet: Black Dyke

Best Soprano Cornet: Black Dyke

Basses: Brighouse and Rastrick

Best Trombone: Hammonds Saltaire

Best Euphonium: Black Dyke

Senior Deportment: Black Dyke

Junior Deportment: Tewit Youth

*                                   *                                   *

Lees and Springhead
38 Bands (-7):

  1. Fairey – £500
  2. Black Dyke – £250
  3. Milnrow – £150

Highest Placed 1st Section:

  1. Diggle – £75
  2. Lindley – £50

Highest Placed 2nd Section:

  1. Flixton – £75
  2. Uppermill – £50

Highest Placed 3rd Section:

  1. Boarshurst Silver – £75
  2. Greenfield – £50

Highest Placed 4th Section:

  1. Ratby Cooperative Mid Band – £75
  2. Lees – £50

Highest Placed within Oldham Council boundary: Boarshurst Silver – £50

Highest Placed Youth:

  1. Wardle Academy Youth – £50
  2. 2nd Rossendale Scouts – £30

Cornet: Fairey – £25

Euphonium: Black Dyke – £25

Deportment: Brass Band Detligen – £50

Youth Deportment: Wardle Academy Youth – £50

*                                   *                                   *

Scouthead and Austerlands
69 Bands (-2):

  1. Brighouse and Rastrick – £800
  2. Fairey – £400
  3. Hammonds Saltaire – £300
  4. Marsden Silver
  5. Fodens
  6. Black Dyke

Highest Placed 1st Section:

  1. Roberts Bakery – £125
  2. Hade Edge – £75
  3. Asenhoga – £50

Highest Placed 2nd Section:

  1. Flixton – £125
  2. Uppermill – £75
  3. Skelmanthorpe Prospect – £50

Highest Placed 3rd Section:

  1. Boarshurst Silver – £125
  2. City of Traralgon – £75
  3. Kingsway Printers Cleethorpes – £50

Highest Placed 4th Section:

  1. Ratby Cooperative Mid Band – £125
  2. Deepcar – £75
  3. Oughtibridge – £50

Highest Placed Local:

  1. Milnrow – £125
  2. Oldham (Lees) – £75
  3. Dobcross – £50

Highest Placed Saddleworth bands:

  1. Diggle – £125
  2. Greenfield – £75
  3. Lydgate – £50

Highest Placed Youth:

  1. 2nd Rossendale Scouts – £125
  2. Tewit Youth – £75
  3. Hope Bank Youth – £50

Soloist: Brighouse and Rastrick (solo cornet) – £25

Soprano Cornet: Hammonds Saltaire – £25

Best Basses: Roberts Bakery – £50

First Band to Play: East Coast Brass – £30

Deportment: Brighouse and Rastrick – £50

Youth Deportment: Tewit Youth- £50

*                                   *                                   *

Uppermill
55 Bands (+4):

  1. Fairey – £1,000
  2. Brighouse and Rastrick – £300
  3. Asenhoga – £200
  4. Oldham (Lees) – £200
  5. Orterby Band
  6. Enderby

Highest Placed First Section: Diggle

Highest Placed Second Section: Flixton

Highest Placed Third Section: Greenfield

Highest Placed Fourth Section: Allerton

Highest Placed Saddleworth: Diggle

Highest Placed Youth Section: Wardle Academy Youth

Best Deportment: City of Traralgon

*                                   *                                   *

S.V., 30 May 2015.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Up ↑

%d bloggers like this: